BrickLink Designer Program 2025 – wreszcie jakaś kreatywność?

BrickLink Designer Program jest jedną z tych najdziwniejszych serii LEGO i mimo ostatniego chaosu zawsze wychodzące z niej modele są wyczekiwane. Co więc czeka nas z BLDP w 2025?

Ten wpis będzie aktualizowany na bieżąco, a najnowsze informacje będą zapisane szarą czcionką.

BLDP to dosyć niszowa tematyka, przez większość osób nieznana – a więc pora na ekspresowe wytłumaczenie, o czym my tu mówimy. Program ten to swego rodzaju LEGO Ideas przeprowadzane przez BrickLink – klockowe Allegro, przy okazji należące do Grupy LEGO. Fani przesyłają tu swoje projekty, inni głosują, i ostatecznie zespół ekspertów wybiera parę budowli z tych najbardziej popularnych. Czym jednak BLDP różni się od LEGO Ideas, to fakt, że konstrukcje ostatecznie bardzo mało się zmieniają – zwykle to kwestia minifigurek, naklejek, szczegółów kolorystycznych i ogólnej stabilności. Modele z Programu są także crowdundingowane, a ich ilość jest mocno ograniczona do 30000 egzemplarzy, przez co ogólnie są bardzo poszukiwane przez inwestorów.
BLDP ma jednak swoje problemy, bo przez malutką niszę, w której siedzi, projekty trzymają się ciągle w tematykach fantasty, zamku i westernu – to dorośli fani kupujący te zestawy widocznie bardzo lubią. Ogólnie, bardziej szczegółowo przyglądam się temu problemowi w tym artykule, gdzie znajdziecie też dokładniejsze wyjaśnienie działania BLDP. A teraz, do rzeczy.

Luty

1 lutego zacznie się crowdfunding 4 serii BLDP, a pudełka zaczną dochodzić do klientów w lipcu 2025. Te zestawy tak naprawdę znamy już od paru miesięcy, ale wstrzymywałem się z publikacją całego nowego wpisu – czemu, nie mam pojęcia. Ogólnie jednak te konstrukcje są tym, czego mogliśmy się spodziewać.

Merchant Boat

Niebrzydka konstrukcja – zdecydowanie czegoś takiego LEGO by raczej nie wydało, ale zapowiada się to na solidny model. W ogóle jego twórca miał już doświadczenie z BLDP – odpowiada on za Paryską Ulicę z pierwszej serii.

Wild West Train

Ta konstrukcja też została zaprojektowana przez wcześniejszego finalistę Programu – gość odpowiadający za to dzieło stworzył też naprawdę świetnie przyjęty sklep z Dzikiego Zachodu z pierwszej edycji, i dodatkowo jest on Polakiem. Jego drugi zwycięski projekt to podobne klimaty i muszę przyznać, że wygląda fantastycznie. Mimo wszystko, że pociąg dokładnie z tych samych czasów i w niemalże identycznym klimacie mamy dostać w drugiej serii BLDP.

Medival Seaside Market

Ulubione klimaty BLDP, czyli zamki nawiązujące do klasycznych zestawów LEGO Castle – tutaj jakimś urozmaiceniem jest fakt, że to także przystań, ale poza tym konstrukcja się nie wyróżnia i nawet nie wygląda jakoś fenomenalnie.

Siege Encampment

To też projekt człowieka z Polski, i to też projekt kogoś doświadczonego z BLDP – twórca ten odpowiada za fortecę z pierwszej serii, i tutaj jak widać również trzyma się klimatów średniowiecznych. I może nie jest to zamek, a raczej dosyć nietypowy zestaw mniejszych konstrukcji, ale… nie wygląda to jakoś fenomenalnie.

The Riverside Scholars

Ostatni projekt z tej edycji to tym razem klimaty fantasty, czyli również temat w BLDP powszechny. Ten model wygląda jednak naprawdę bardzo fajnie, zdecydowanie wyjątkowo, trochę dziwnie i nielogicznie. Jego autor też był już wspominany wśród zwycięzców poprzednich serii Programu.

Ogólnie rzecz biorąc to jakoś mnie seria 4 nie powaliła. Duża część zestawów stąd jest naprawdę ładna, ale… to nic nowego, ich twórców już widzieliśmy, ich styl już widzieliśmy, to, co przedstawiają, też widzieliśmy. I szkoda, bo wyjątkowość to największy cel BLDP.

Czerwiec

Otrzymaliśmy właśnie wyniki przeglądu do 5 serii BLDP, i tym razem mamy tu parę zaskoczeń – i myślę, że ten program może iść w dobrym kierunku. Opróżniać swój portfel na te zestawy będzie można zacząć 3 czerwca, a na ich zbudowanie trzeba będzie poczekać do października, kiedy zaczną je wysyłać.

The Thieves o Tortuga

Nową edycję otwierają piraci, których jak dotąd widzieliśmy tylko raz i to w zupełnie innego typu konstrukcji. Klockowa wersja mitycznego pirackiego miasta wygląda naprawdę elegancko, wszystko jest tu spójne i w sumie naprawdę podoba mi się styl i kolory tej budowli. Rzeczywiście przyłożono się tu do detali, wszystkie wnętrza zostały ładnie wykończone, i widać, że wiele uwagi poświęcono tu małym historiom minifigurek.

Mushroom Village

Ten zestaw jest bezpośrednim sequelem grzybowego domu z drugiej edycji – twórca jest ten sam, klimat jest ten sam, i jest to tak samo cudowna konstrukcja. Według mnie to trochę szkoda, że dostajemy w sumie drugi raz to samo, ale pierwowzór rozszedł się ekspresowo i w sumie to czadowy model.

Antique Shop

To jest mój faworyt. Ten zestaw wygląda po prostu przepięknie, jego klimat jest niesamowity, wnętrze napakowane detalami, i po prostu bardzo, bardzo podoba mi się ta konstrukcja. Nawet nie będę tego projektu próbował opisywać – poczekajcie do recenzji, ona na sto procent się pojawi, bo tym razem nie zamierzam się wahać z pre-orderem.

Adventure in Transylvania

To zdecydowanie flagowy zestaw z tej edycji, i może nawet całego programu, bo na ten model głosowało najwięcej osób w historii BLDP. To też jedyny zamek w serii 4, mimo że zgłoszeń było więcej niż kiedykolwiek, zgłoszenia zostały wręcz nimi zalane, ale żadne z nich nie wyróżniało się wystarczająco, aby wybić się z tłumu. A tego typu zamki mogą wydawać w każdej edycji, jeśli o mnie chodzi. Ta rezydencja ma niesamowity klimat, wyjątkowy styl, i po prostu została przepięknie zaprojektowana. Architektura tego budynku jest naprawdę niesamowita, pełno tu też ukrytych detali i szczegółów, i jedyne, co mnie martwi, to cena tego potwora.

Popcorn Wagon

Edycję tą kończy obowiązkowy mały, warty uwagi model – tym razem to perfekcyjna do miasta budka z popcornem. Konstrukcja ta raczej nie będzie cieszyć się popularnością, chociaż zdecydowanie powinna, bo idealnie nada się na jakąś makietę.

Seria 5 naprawdę mnie zaskoczyła – nie ma tu zamków, westernu, wszystkie modele są zaawansowane konstrukcyjnie, wyglądają świetnie, i dotykają zupełnie innych tematyk. Myślę, że niemalże całość tej edycji wyprzeda się natychmiastowo, fani i zespół BrickLink zrobili tu świetną robotę, i mam nadzieję, że to dobry znak odnośnie przyszłości BLDP.

Październik

Ja wiem, że odskakujemy tu daleko w przyszłość – w ogóle projekty z serii 6 jeszcze nie zostały ogłoszone, ma się to stać 18 listopada 2024, a do 27 września można jeszcze przesyłać projekty, głosowanie zaczyna się dopiero 7 października (i trwa do 18 października), zestawy nie dotrą do nas do marca 2026, co jest absolutnie kosmiczną datą. Co jednak ważne, zmieniły się trochę wytyczne i ograniczenia nowych budowli – skupiają się one głównie na trzymaniu w ryzach liczby minifigurek i promowaniu ekologii – jeśli budowle nie będą przedstawiać dawnych czasów nie będzie można oddawać w klockowej formie nieodnawialnych źródeł energii czy zbiorników z paliwem, dużo zmian zaszło też w kwestii zwierząt – można przedstawiać je tylko w naturalnym środowisku, czyli nie dostaniemy zoo czy farmy. W nazwach projektów nie będzie można też używać nazw frakcji z Castle i Classic Space w nazwach (a więc widocznie starają się odchodzić od trzymania się tych tematów), a także słowa modular – bo, to największa zmiana, z BLDP nie dostaniemy już żadnych budynków modułowych. To akurat ciekawe, bo dotąd niemalże żadnego nie wydali, ale w zgłoszeniach widocznie się one pojawiały i BrickLink nie zamierza robić konkurencji LEGO. Ciekawe…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top